Månedens kunstner februar 2025
Av Birger Eikenes

Jan Bertil Lieng
Jan-Bertil Lieng jobber med håndlagde plantrykk, særskilt silketrykk. Han jobber i serier med motiver redusert ned mot geometriske grunnformer og abstrakt figurasjon. Hans kunstneriske ambisjon er å utforskes forholdet mellom flate og rom, og perspektiver som veksler innover og utover.
Jan-Bertil har vært medlem av Norske Grafikeres Verksted (NGV) siden 2019. Han har deltatt på flere juryerte utstillinger på Lillestrøm og Jessheim, samt hatt separatutstilling på Flytårnet kunstsenter på Fornebu og vært med på flere gruppeutstillinger i Oslo. Jan-Bertil har hatt opplæring i grafiske trykkformer og tegning fra NGV og Nydalen kunstskole.
Komposisjon III
Arbeidet som Jan-Bertil Lieng stille ut hos Optiker Ø Krogh i Ås er "Komposisjon III" (silketrykk 40 x 40 cm 2021). Bildet tar utgangspunkt i en abstraksjon av hvordan solen trenger igjennom skylaget, Bildet er en fremstilling av selve ideen om lys (i kontrast til mørke) og det meditative i lysbevegelser.
