11.09. Utstilling med Dan Aamlid i Galleri Spydeberg 

11.09.2026

Ås Kunstforening har inngått et samarbeid med Spydeberg Bakeri & Konditori om kunstutstillinger i bakeriets lokaler i Ås sentrum. Den nye utstillingsplassen har fått navnet Galleri Spydeberg. 

Dan Aamlid  er den tredje kunstneren som stiller ut i galleriet. Gjennom samarbeidet ønsker kunstforeningen og bakeriet å skape en helhetlig kunstopplevelse som beriker stedet og gir både besøkende og ansatte et møte med kunst i uformelle omgivelser.

Dan Aamlid 

Dan Aamlids kunstneriske ambisjon er å skape fotografier som både er gode å se på og som kan vekke refleksjon. Han har vært bosatt i Ås siden 1985 og henter mye inspirasjon fra kulturlandskapet i kommunen. Kameraet er derfor en fast følgesvenn på tur.

Dan Aamlid. Foto: Knut Werner Lindeberg Alsén
Dan Aamlid. Foto: Knut Werner Lindeberg Alsén

Med en lang yrkeskarriere innen skogforskning er det kanskje ikke overraskende at trær ofte spiller en viktig rolle i bildene hans. Dette gjenspeiles også i arbeidene som nå vises i Galleri Spydeberg. Gjennom fotografiene ønsker Aamlid blant annet å løfte fram trærnes betydning i landskapet.

Mange av motivene vil være gjenkjennelige for dem som kjenner Ås og områdene rundt, mens andre kanskje er vanskeligere å plassere. Alle fotografiene tar utgangspunkt i reelle fotografiske opptak – ingen er skapt ved hjelp av kunstig intelligens (KI). Aamlid benytter imidlertid ulike digitale foto- og fremkallingsteknikker for å bearbeide bildene og framheve eller forsterke stemninger.

Dan Aamlid er selvlært fotograf og har utviklet sin fotografiske kompetanse gjennom medlemskap i fotoklubber og foreninger, litteratur- og selvstudier, kurs og fotoworkshops. Siden 2002 har han hovedsakelig arbeidet digitalt, men holder fortsatt den tradisjonelle analoge fotograferingen ved like, blant annet med sort-hvitt-film i formatene 35 mm og 120-film (6 × 6 cm).

Ett av arbeidene i utstillingen er basert på et tradisjonelt negativ som er digitalisert og videre bearbeidet og printet digitalt. Aamlid arbeider selv med digital bildebehandling i Adobe Lightroom og printer sine egne utstillingsbilder i kunstfotokvalitet, i formater opptil A2.

Gjennom årene har han holdt flere fotokurs innen både tradisjonell filmbasert fotografering og digitalfoto, og han har deltatt på en rekke utstillinger og i fotokonkurranser. Fotografiene hans har også gjennom mange år vært publisert i både dagspresse og fagpresse.

Dan Aamlid

Landskap i Ås (Fotografier) 


STED 

Galleri Spydeberg – hos Spydeberg Bakeri & Konditori Ås

DAG & TID 

Fredag 11. september - 27. november 2026  


LES MER OM GALLERI SPYDEBERG


Gamleeika 2008. Foto: Dan Aamlid
Gamleeika 2008. Foto: Dan Aamlid
Kroer 2023. Foto: Dan Aamlid
Kroer 2023. Foto: Dan Aamlid
Ruskevær. Foto: Dan Aamlid
Ruskevær. Foto: Dan Aamlid

Dette er en salgsutstilling. Alle bildene på veggen er til salgs. Se bilder og priser i verkslisten.  

Du er velkommen til å kjøpe bildene som henger på veggen. 

Ønsker du å kjøpe noen av bildene til Dan Aamlid, ta kontakt med Ås kunstforening på e-post: aaskunstforening@gmail.no.

Utstilling Galleri Spydeberg. Foto: Knut Werner Lindeberg Alsén
Utstilling Galleri Spydeberg. Foto: Knut Werner Lindeberg Alsén